לוגו פורום דבורה

המונח חֲלָלָה - חַלְלַת צה"ל

הודעה לעיתונות | 22.1.2024

צה"ל, פורום דבורה והאקדמיה ללשון קבעו את המונח הנכון לציון הנשים אשר נפלו במלחמה

בימים קשים שבהם אנו סופדים את בני עמנו, צה"ל, פורום דבורה והאקדמיה ללשון העברית נותנים כבוד לנשים שנפלו של משמרתן. מעתה יש לומר חַלְלַת צה"ל ובנפרד חֲלָלָה, על דרך חָכָם–חֲכָמָה

פורום דבורה פנה לפני כמה שבועות לאקדמיה ללשון העברית כדי לבחון את צורת הנקבה לחלל. הפנייה באה בעקבות אירועי שבעה באוקטובר והמלחמה המתחוללת מאז שבה נפלו 50 חיילות, שוטרות ומפקדות מכוחות הביטחון – צה"ל והמשטרה, וכדי לתת כבוד לנשים שנהרגו על משמרתן.

בחשיבה משותפת של צה"ל, פורום דבורה והאקדמיה ללשון העברית התקבלה ההחלטה שצורת הנקבה בסמיכות תהיה חַלְלַת צה"ל (ובנפרד: חָלָל–חֲלָלָה, על דרך חָכָם–חֲכָמָה); ברבים חַלְלוֹת צה"ל (ובנפרד: חֲלָלוֹת).

רונית גדיש, ראשת המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית, הסבירה שהצורה שנקבעה היא הצורה המתבקשת מבחינת הדוברים ומבחינה לשונית. הצורה הזאת (ולא חֲלֶלֶת) נקבעה אף על פי שלמילים חָלָל וחֲלָלָה יש גם משמעות של בן או בת של כוהן מנישואים אסורים, אלא שמדובר בשורש שונה (חל"ל, שמשמעו הפוך מן קד"ש). כמו שאין מתבלבלים בצורת הזכר כך אין לחשוש שיהיה בלבול בצורת הנקבה. 

אל"ם (במיל') מאיה הלר, יו"ר הועד המנהל של פורום דבורה, מסרה: "החל מיומה הראשון של המלחמה בלט מקומן של הנשים בלחימה. רבות מן החיילות והמפקדות גילו גבורה עילאית במציאות קשה מנשוא, ולצערנו רבות מהן גם נפלו בקרב. ריבוי הנופלות העלה את הצורך בקביעת מינוח שיכבד את זכרן. פורום דבורה מודה לצה"ל ולאקדמיה ללשון העברית על שיתוף הפעולה ועל הבנת חשיבותה של הסוגיה והצורך במתן פתרון הולם ומכבד. יהי זכרן של חללות צה"ל ברוך". 

המשתתפים בדיון בעניין זה מקווים, כמו כולם, שלא יתווספו חללות וחללים לשורה הארוכה של חללי כוחות הביטחון. 

****
פורום דבורה, העמותה היחידה בישראל של נשים שעוסקות בנושאי ביטחון לאומי ומדיניות חוץ, היא עמותה לא מפלגתית הפועלת משנת 2015 בהובלת נשים בכירות יוצאות מערכות הביטחון והחוץ של מדינת ישראל – במטרה לשלב ולקדם נשים מקצועיות ומומחיות במוקדי קבלת ההחלטות, לשלב יותר נשים מקצועיות בשיח הציבורי והתקשורתי בתחומי הביטחון והחוץ וכן לחזק, ללוות ולבנות את דור העתיד של נשים בתחומים אלו.                                                              

לפרטים נוספים: יעל בן חמו, 054-6863664 

יִזְכֹּר

יִזְכֹּר

סיפור חייו של כל אחד מהנופלים, תמצית מאבקה של מדינת ישראל לחיים, עצמאות ולביטחון אישי ולאומי